LIBERTY – Students, coaches, faculty, staff and families all gathered in the auditorium at Liberty High School for their 2021-22 Block ‘L’ Awards night, a night in which athletes …
This item is available in full to subscribers.
Please log in to continue |
LIBERTY – Students, coaches, faculty, staff and families all gathered in the auditorium at Liberty High School for their 2021-22 Block ‘L’ Awards night, a night in which athletes from across all three sports seasons from this year are recognized for their hard work and dedication.
From boys soccer to girls golf, and every sport in between, the teams were given recognition by their coaches.
“We have dedicated student athletes who continue to come out season after season. Many of them play two or three sports,” Athletic Director Erin Alvord said. “There are lessons that athletes can carry with them through life. Despite winning or losing, it is important to continue to work hard in all you do. Sometimes, you have to work even harder through the losses.”
Block “L” Award winners
Boys Soccer:
Chase Racette - MVP
Eduardo Romero - MVP
Lewis Paz - Coach’s Award
Yucevin Canales - Offensive PoY
Dennis Cardenas - Defensive PoY
Girls Soccer:
Yamileth Romero - MVP
Noellia Cruz - Coach’s Award
Angelina Rodriguez - Most Improved
Football:
Shaun Coles - Offensive MVP
Tim Dirie - Defensive MVP
Ethan Werlau - MVP
Tanner Bury - John O’hearn MIP
Pharaoh Bolden - Coach’s Award
Cross Country:
Gabe Desrochers - Most Outstanding Runner
Wayne Kratz - Coach’s Award
Girls Tennis:
Madison Green - MVP
Daylene Marin Garzon - Coach’s Award
Volleyball:
Katrina Blais - MVP
Aaliyah Williams - Defensive MVP
Alyssa Kavleski - Offensive MVP
Fall Cheerleading:
Daylene Marin Garzon - MVC
Amanda Bracy - Coach’s Award
Boys Basketball:
Ethan Werlau - Ivan Richards MVP award
Elliel Lima - Most Improved Player
Nasir Gibbs - Offensive PoY
Colin Flynn - Defensive PoY
Wrestling:
Zoe Kip - Most Improved Wrestler
Boys Indoor Track and Field:
Gabe Desrochers - Most Outstanding
Eric Llanos - Outstanding Novice
Chase Racette - Outstanding Novice
Wayne Kratz - Coach’s Award
Girls Indoor Track and Field:
Katrina Blais - Most Outstanding
Alpine Skiing:
Hudson Danzilo - MVP (Boys)
Kelsey Goldsmith - MVP (Girls)
Shelby Clack - Most Improved Player
Girls Basketball:
Alyssa Kavleski - Ivan Richards MVP
Angelina Rodriguez - Most Improved
Charleyanna Johnson - Sportsmanship Award
Winter Cheerleading:
Kimberlin Malaga Gonzalez - Most Improved Cheerleader
Heidi Brown - Most Valuable Cheerleader
Baseball:
Tanner Bury - Buchal Award (MVP)
Dylan Nichols - Defensive PoY
Elliel Lima - Offensive PoY
Ethan Werlau - Coach’s Award
Softball:
Rebecca Phillips - Buchal Award (MVP)
Lorna DeWitt - Most Improved Player
Quinn Allen - Outstanding Defensive Player
Grace Wormuth - Coach’s Award
Boys Track and Field:
Chase Racette - Most Outstanding Field
Gabe Desrochers - Most outstanding Track
Wayne Kratz - Coach’s Award
Shaun Coles - Coach’s Award
Juan Romero - Peter Koval Award
Girls Track and Field:
Katrina Blais - Most Valuable Athlete
Alyssa Kavleski - Most Valuable
Daylene Marin Garzon - Coach’s Award
Sydania Foster - Coach’s Award
Boys Tennis:
Michael Burger - MVP
Naren Harripersad - Most Improved
Isiah Mateo - Coach’s Award
Boys Golf:
Quintin Herzog - MVG
Chase Racette - Most Improved
Girls Golf:
Summer Schmidt - Coach’s Award
Alli Dworetsky - Most Improved
“Ross” Award (Soccer Scholar Athletes):
Chase Racette and Aneliya Carrion
“Rattner” Award (Basketball Scholar Athletes):
Ethan Werlau and Alyssa Kavleski
“Goodstein” Award (Wrestling Perserverence):
Zoe Kip
“Kavleski” Award (T&F Scholar Athlete):
Chase Racette and Katrina Blais
“Fred Planica” Award (Baseball MIP):
Cody Ricco
Elizabeth “Betty” Totten Sportsmanship Award:
Katrina Blais and Quintin Herzog
Liberty Rotary Club Perserverence Award:
Daylene Marin Garzon and Gabe Desrochers
Tom Kelly Award Outstanding Senior Athlete:
Chase Racette and Alyssa Kavleski
Comments
No comments on this item Please log in to comment by clicking here