Log in Subscribe
Sullivan Sports Review

Early season track

Posted 4/19/22

LIBERTY – Fallsburg, Livingston Manor/Roscoe, and Eldred made their way to Liberty last Wednesday for a track meet.

The Liberty boys swept the competition, while the Fallsburg girls handily …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in
Sullivan Sports Review

Early season track

Posted

LIBERTY – Fallsburg, Livingston Manor/Roscoe, and Eldred made their way to Liberty last Wednesday for a track meet.

The Liberty boys swept the competition, while the Fallsburg girls handily defeated their opponents as well. Results from the meet are included below.

High School (cont.)

Track and Field

Girls Results

Liberty 48 Fallsburg 81

Liberty 75 LM/R 20

Liberty 59 Eldred 40

Fallsburg 93 Eldred 44

Fallsburg 117 LM/R 9

LM/R 37 Eldred 66

100 Hurdles: 1. Katrina Blais (L) 19.6; 2. Sydonia Foster (L) 20.4; 3. Bintou Darboe (F) 20.6; 4. Stephanice Granados (F) 20.7; 5. Hannah Johnson (F) 21.1; 6. Peyton Darling (LMR) 21.4; 7. Tabitha Smith (E) 21.5; 8. Kenya Escalante (F) 30.7. 100m: 1. Alyssa Kavleski (L) 12.9; 2. Ashley Ingrassia (F) 13.1; 3. Dianna Marty (L) 13.6; 4. Anna Payton (L) 13.9; 5. Sydania Foster (L) 14.2; 6. Allyson Houser (L) 14.5; 7. Madeline Kelly (L) 14.6; 8. Alexis Williams (E) 15.2. Pole Vault: 1. Kaitlyn Potter (E) 7’0”; 2. Regan Kizer (E) 5’0”. 1500m: 1. Gisella King (F) 5:48; 2. Meredith Anderman F) 7:17; 3. Arianna Gonzalez (F) 8:03; 4. Ashlyn Nivelo (L) 8:22. 400m: 1. Zeimoni Dansby (L) 71.0; 2. Maria Herrera (F) 71.6; 3. Katrina Blais (L) 72.0; 4. Mackenna Cooper (E) 72.1; 5. Anna Payton (L) 72.6; 6. Sheyla Llanos (L) 76.0; 7. Addison Makky (L) 80.6; 8. Rebecca Murray (E) 80.6. 400 IH: 1. Stephanie Granados (F) 1:38.6; 2. Carol Carbajal (F) 1:42.9; 3. Bintou Darboe (F) 1:46.3. 800m: 1. Katrina Blais (L) 3:02.6; 2. Peyton Darling (LMR) 3:09.5; 3. Jaily Sebastian (F) 4:02.1; 4. Kassie Damms (F) 4:28.9. 200m: 1. Alyssa Kavleski (L) 27.6; 2. Anna Payton (L) 29.9; 3. Ashley Ingrassia (F) 30.4; 3. Dianna Marty (L) 30.4; 5. Zeimani Dansby (L) 30.7; 6. Mackenna Cooper (E) 31.1; 6. Kaitlyn Potter (E) 31.1; 8. Allyson Houser (L) 31.5. 3000m: 1. Arianna Gonzalez (F) 19:47; 2. Gisella King (F) 19:59. Long Jump: 1. Maria Herrara (F) 12-3; 2. Celesta D’Andre (LMR) 10-10; 3. Hayden Bowers (LMR) 10-8; 4. Yanessa Cruz (F) 10-5.5; 5. R. Murry (E) 10-5; 6. Alana Gjeka (F) 10-3/4; 7. Meredith Anderman (F) 9-11.5. Triple Jump: 1. Alyssa Kavleski (L) 30-10.5; 2. Tabitha Smith (E) 24-3.25; 3. Ashley Ingrassia (F) 24-1; 4. Kesenia Sosnowski (E) 22-8.75. High Jump: 1. Hannah Johnson (F) 4-4; 2. Gisella King (F) 4-4. Shot Put: 1. Lindsay Zgrodek (E) 26-6.5; 2. Ceci Mancia (F) 22-9.5; 3. Arslyn Cantave (F) 21-3; 4. Emily Collura (F) 21-1; 5. Cyriah Russell (F) 20-8; 6. Sanaya Aquil (F) 20-7; Kesenia Sosnowski (E) 20-1.5; 8. Amanda Murtagh (F) 19-5.5. Discus: 1. Lindsay Zgrodek (E) 54-8; 2. Kesenia Sosnowski (E) 53-5; 3. Emily Collura (F) 51-2; 4. Arslyn Cantave (F) 48-6; 5. Amanda Murtagh (F) 43-10; 6. Cyriah Russell (F) 40-0; 7. Ashlyn Nivelo (L) 37-9; 8. Sanaya Aquil (F) 37-4. 4x800: 1. Eldred; 2. Liberty; 3. Fallsburg. 4x100: 1. Liberty 55.7; 2. Fallsburg 59.3; 3. LM/R 66.5. 4x400: 1. Fallsburg 4:57; 2. Liberty 5:08; 3. Eldred 5:13

Boys Results

Liberty 88 Fallsburg 38

Liberty 83 LM/R 19

Liberty 87 Eldred 32

Fallsburg 64 Eldred 53

Fallsburg 76 LM/R 47

LM/R 32 Eldred 50

110 Hurdles: 1. Shaun Coles (L) 17.3; 2. Edwin Morales (F) 18.1; 3. Josie Galeas (F) 19.6; 4. Trai Kaufmann (E) 19.9; 5. Kennyn Bonilla (F) 22.1. 100m: 1. Wayne Kratz (L) 11.6; 2. Jon Morabito (E) 11.7; 3. Gabe Desrochers (L) 11.8; 3. Joey Park (LMR) 11.8; 5. Tim Dirie (L) 11.9; 6. Donnam Hart (F) 12.0; 7. Nazir Lopez (F) 12.4; 8. Dominick Furlipa (E) 22.5. 1600m: 1. Carlos Campos-Castro (L) 5:31; 2. Jeffrey Morgan (E) 6:17; 3. Schyler Fein (E) 6:41; 4. Tanner Ferguson (L) 7:09. 400m: 1. Eric Llanos (L) 55.8; 2. Zac Dertinger (LMR) 62.8; 3. Yaniel Hernandez (F) 61.9; 4. Juan Romero (L) 63.9; 5. Nicolas Storms (F) 64.8; 6. Osei Helper (LMR) 66.5; 7. Schyler Fein (E) 70.0; 8. Josh Kratz (L) 70.8. 400 IH: 1. Tim Dirie (L) 64.7; 2. Hunter Doty (F) 68.9; 3. Jose Galeas (F) 75.4. 800m: 1. Gabe Desrochers (L) 2:15.4; 2. Eric Llanos (L) 2:22.6; 3. Carlos Campos-Castro (L) 2:29.7; 4. Andrew Gaebel (LMR) 2:39.4; 5. Juan Romero (L) 2:40.7; 6. Jeffrey Morgan (E) 2:43.3; 7. Isaiah Heshewsky (F) 2:53.8; 8. Schyler Fein (E) 3:08.0. 200m: 1. Wayne Kratz (L) 23.6; 2. Jon Morabito (E) 24.1; 3. Donovan Mart (F) 25.1; 4. Dominick Furlipa (E) 25.5; 5. Shaun Coles (L) 25.7; 6. Nazir Lopez (F) 26.3; 7. Erick Alas (F) 27.6; Osei Helper (LMR) 27.7. 3200: 1. Zac Dertinger (LMR) 11:54; 2. Tanner Ferguson (L) 17:17. Long Jump: 1. Shaun Coles (L) 18-10; 2. Jon Morabito (E) 16-11; 3. Chase Racette (L) 16-2; 4. Nazir Lopez (F) 14-4.5; 5. Osei Helper (LMR) 14-0; 6. Zac Dertinger (LMR) 12-11. Triple Jump: 1. Trai Kaufmann (E) 35-11; 2. Chase Racette (L) 33-9; 3. Edwin Morales (F) 30-3; 4. Juan Romero (L) 29-5.25; 5. Josie Galeas (F) 27-10; 6. Nicholas M (F) 26-1/2; 7. Esdras Canales (F) 25-10. High Jump: 1. Trai Kaufmann (E) 5-2; 2. Yaniel Hernandez (F) 5-0; 3. Oliver Normanton (F) 4-10. Shot Put: 1. Chase Racette (L) 35-1; 2. Lakota Dewitt (LMR) 32-10; 3. Allie Weiner (F) 32-3; 4. Boise Sellers (L) 29-6; 5. Oliver Norminton (F) 28-1; 6. Edwin Morales (F) 27-7; Josh Kratz (L) 26-8.5; 8. Tyjae Franklin (F) 26-1. Discus: 1. Lakota Dewitt (LMR) 85-6; 2. Boise Sellers (L) 79-9; 3. Linton Sean (E) 79-0; 4. Hunter (F) 74-5; 5. Isaiah A (F) 71-9; 6. Oliver Norminton (F) 67-11; 7. Mike Torres (F) 63-10; 8. Allie W (F) 62-3. 4x800: 1. Fallsburg; 2. Liberty. 4x100: 1. Liberty 47.7; 2. Eldred 52.5; 3. LM/R 56.6. 4x400: 1. Liberty 3:50; 2. Fallsburg 4:32

*Due to incomplete rosters, names may be misspelled.

Goshen Coliseum Classic

Schools Competing: Monroe Woodbury, Goshen, Mount Vernon, Nyack, Washingtonville, Tri-Valley, Middletown, Monticello, John S. Burke Catholic, Newburgh Free Academy

Tri-Valley Results

Boy: 3200 1. Adam Furman 9:33.52; 2. Van Furman 9:58.05; 9. Thomas Houghtaling 11:01.83. 4x100 Relay: 7. 51.52. Long jump: 6. Connor Rafferty 18-11.75. Shot put: 4. Brandon Kaplan 33-11.

Girls: 3000: 7. Amelia Mickelson 12:28.33. 4x100 Relay: 8. 58.99. Shot put: 7. MacKenzie Closs 23-05.

Monticello Results

Boys: 200: 2. Rohan Patrick 23.96. 4x100 Relay: 1. 44.32. 4x400 Relay 3. 3:32.81. High jump> 1. Jadden Bryant 5-10; 2. Jamar Jackson 5-08. Long jump: 5. Bryant 19-00.25; 9. Enderson Abraham 18-03; 10. Quenten Liciaga 17-07.

Softball

The Liberty softball team got their first win of the season behind a huge offensive output against the Lady Comets. An 11-run 3rd inning propelled The Lady Indians over Fallsburg 21-6. The Lady Comets are 0-2 (0-1) while the Lady Indians are 1-5 (1-0).

Baseball

Sullivan West lost to Burke 14-3 on Thursday night. Max Ebert went 2-2 with a double, triple, and two RBIs. The Bulldogs are scheduled to play the Bears this afternoon in Jeffersonville.

Attention varsity coaches

If you do not send game results and information to sports@sc-democrat.com, they will not get in the newspaper. Please contact Sports Editor Anthony Morgano at 845-887-5200 if you have any questions.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here